ניוזלטר עמותת מבט – אוקטובר 2012

שלום וברכה לכולם,

שנה"ל האקדמית תשע"ג נפתחה בשעה טובה בתחילת השבוע, ואנחנו מעלים הילוך בהכנות לפתיחת קבוצות מבט בקמפוסים השונים. השבועות הראשונים ללימודים הם הזמן להצטרף לתכניות המעורבות החברתית, העומדות להיפתח בקרוב מאוד.
השנה אנו מקווים להרחיב את פעילותנו במקומות בהם אנו פועלים, על מנת להשפיע יותר על השיח הרב תרבותי בקמפוסים.
באוניברסיטת חיפה אנו צפויים להמשיך עם 3  קבוצות בתכנית המנהיגות הקהילתית עם סטודנטים יהודים וערבים, ומקווים לפתוח תכנית חדשה וייחודית בשיתוף בית הלל – 'חילוניים, דתיים ומה שבינהם' – אשר תעסוק בדיאלוג ובמפגש הדתי-חילוני בחברה היהודית.
במכללת בית ברל אנו מתכוונים לפתוח שתי קבוצות חדשות, וכן לראשונה גם קבוצת בוגרים, אשר תפעל כתא פעילים בין-תרבותי, תשתלב ותיזום אירועים תרבותיים, ותקדם נושאים רב תרבותיים במכללה.
במכללת עמק יזרעאל אנו מתכננים קבוצה חדשה אחת בקמפוס, קבוצה שניה של בוגרים - מקבילה לקבוצת הבוגרים של בית ברל, וקבוצה שלישית – קבוצה ייחודית אשר תפעל לראשונה במעונות הסטודנטים. לסטודנטים במעונות צרכים ונושאים ייחודיים המעסיקים אותם בחיים המשותפים, אשר מהווים מיקרו-קוסמוס של החברה במכללה ובחברה הישראלית בכלל, והתכנית עשוייה להיות הזדמנות ייחודית לדון וללמוד מן המפגש המיוחד אשר קורה שם.
כל תכניות מבט פועלות בשיתוף עם המוסדות האקדמיים, ומעניקות למשתתפים ניקוד אקדמי במסגרת הנהלים המקומיים בכל מקום ומקום, או תמריץ של מלגות השתתפות.
סטודנטים בוגרי מבט, חברים ושותפים – מוזמנים להצטרף לתכניות הבוגרים, לעניין חברים בתכניות החדשות, ולעזור לנו בפרסום ובגיוס של סטודנטים חדשים. לפרטים ניתן לפנות ישירות ל- info@mabat-israel.org.il
הצטרפו למבט בפייסבוק
בהצלחה לכל הסטודנטיות והסטודנטים בשנה החדשה, ונפגש בשבילים!
 
דוגרינט – קידום עשייה חברתית בגליל, בעברית ובערבית
דוגרינט הינו אתר גלילי, ששם לעצמו למטרה לתת במה לאנשים בגליל שאין להם קול, ולנושאים שאינם מקבלים חשיפה בתקשורת הארצית, ולפעמים אף לא בתקשורת המקומית. באתר מאמרים ובלוגים של אנשי הגליל, בנושאים מגוונים: חברה, תרבות, תעסוקה, סביבה, חינוך ועוד.
המייחד את דוגרינט הוא הקשר בין האתר לשטח. אנחנו שואפים ליצור קהילה גלילית מעורבת ופעילה, ולכן יזמנו סדרת סיורים בגליל בדגש חברתי. בסדרה של 10 סיורים בשנה,  יוצאים להכיר את האנשים והנושאים מקרוב. לקראת כל סיור אנו מרחיבים את הנושא במאמרים באתר, ולפעמים להיפך – תוך עיסוק בנושא מסויים באתר נולד סיור או ארוע.
כל הפעילות של דוגרינט בשטח נעשית בשיתוף פעולה עם עמותות וארגונים מקומיים, אנו לא נצלול לתוך נושא ללא שותפים המומחים בו, ולהם בסיס הידע והבסיס האנושי להתחיל ללמוד את הנושא.
חלק מהעשייה של דוגרינט היא להיפגש עם אנשים ונשים שקולם אינו נשמע לראיין אותם ולהביא את סיפורם לקהל הרחב. חלקם ממשיכים לכתוב באתר בקביעות. עד היום בעזרתם של מתנדבים, הצלחנו להביא לידי ביטוי את קולם של אישה עיוורת ונשים נכות נוספות, משפחה החיה מתחת לקו העוני, אישה המתגוררת במעון לנשים מוכות, אנשי חינוך יהודים וערבים מהגליל, ועוד…
מדוע קולם אינו נשמע? הסיבות רבות, בדיוק כשם שהבעיות מגוונות – לעיתים מדובר בבעיה כלכלית (אין מחשב), מגבלות פיזיות כעיוורון או נכות ולעיתים מדובר בבעיה בקנה מידה גדול במיוחד כמו כפר שלם, שאינו מחובר למערכת החשמל. התקשורת הארצית מתעלמת מהפריפריה, וכך סיפורים אינם מגיעים לידיעת הציבור. כמו-כן, האתרים הגדולים לא מאפשרים דיון מעמיק ותגובות רציניות.
הבעיה המרכזית היא, שאותם אנשים שקולם אינו נשמע, משוכנעים, כי אין להם משהו מעניין לספר.
אם אתם מעוניינים להשתלב במיזם החברתי הזה, מערכת "דוגרינט" מחפשת מתנדבים סקרנים, מכילים וקשובים, שיוכלו לסייע בהבאת הקולות אל אוזני הציבור. בנוסף למתנדבים בשטח, אם אתם מתורגמנים מעברית לאנגלית, צלמים ועורכים, גם לכם יש מקום במערכת.
חדשות בצוות עמותת מבט

חדוה ליבנת וטלי איזנר שתיהן תושבות הגליל הקימו את דוגרינט - אתר חברתי של תושבי הגליל. חוץ מהאמונה בפרויקט והרצון ליצור משהו חדש, הן הביאו עימן כל אחת את החבילה שלה - חדוה את היזמות החברתית וטלי מעצבת גרפית.
את אותו להט ואותן יכולות הן מביאות איתן לתפקיד ניהול התוכן באתר המתחדש של עמותת מבט. טלי מובילה את תהליך הבנייה ועיצוב האתר וחדוה יוצרת קשרים, דגה את הסיפורים בשטח ומנגישה אותם לאתר.
 
אתר חדש לעמותת מבט – צפוי להוולד בקרוב
במהלך החודשים האחרונים אנו עמלים על בניית אתר חדש. תהליך כזה מתחיל מחשיבה ותכנון, הרבה לפני שלב הבנייה. האתר הישן שימש אותנו היטב, אך הצרכים של העמותה השתנו, ומסיבה זו, וגם מסיבות טכניות הוחלט לבנות אותו מחדש, במערכת ניהול תוכן חדשה ונוחה יותר לתפעול.
רצינו ליצור אתר שמתרחש בו שיח רב-תרבותי, ושיהווה בית ומסגרת לסטודנטים המשתתפים בפרוייקטים של עמותת מבט. האתר, כמו העשייה של עמותת מבט בשטח, הוא כלי לפיתוח מודעות רב-תרבותית. וגם חשוב לנו שהאתר יהיה מעניין, דינמי ולא מנוכר. רבות חשבנו והתלבטנו איך ליצור קשר בין דף הפייסבוק של העמותה, קבוצות הפייסבוק השונות והחומרים באתר.
לאור הנסיון של העבודה בשטח, אנו רואים שנושא הרב-תרבותיות הוא משמעותי לאנשים ונשים בחייהם. כיצד נוכל לחבר את הגולשים לשאלת הזהות האישית שלהם?
שאלת הזהות בחברה הישראלית היא מרכזית בעשייה של עמותת מבט ובתכני האתר, שאמור להוות מאגר מידע ולתת כלים לחיים בחברה רב-תרבותית.
לאתר 3 מטרות עיקריות:

  1. משמש את הקבוצות והמדריכים בפרוייקטים השונים, לתקשורת, לחומרים אקדמיים ואחרים. ומשמש במה לעשייה של העמותה. באתר יהיו כתבות עם סיקור הפעילויות בשטח וגלריית תמונות. השקענו רבות בתכנון המערכת, שתענה על צרכי המשתתפים והמדריכים בקבוצות.
  2. מייצג את העמותה ופעילותה כלפי גורמים שותפים וארגונים שונים, ומשמש ככלי שיווקי.
  3. מטרה חדשה שלא היתה באתר הישן: לשמש מאגר מידע בנושא החיים בחברה רב-תרבותית. באתר אפשר יהיה לחפש ולמצוא מאמרים אקדמיים, תמונות, קישורים למאמרים בנושא רב-תרבותיות. החיפוש יתבצע ב-9 קטגוריות שונות, המשקפות את צירי המפגש הרב-תרבותיים בחברה הישראלית.

צירים
ניסחנו 7 קטגוריות, שקראנו להן צירי המפגש של רב-תרבותיות. אלו פערים, שסעים ונקודות מפגש משמעותיות בתוך החברה הישראלית. המאמרים באתר יהיו ממויינים לפי הקטגוריות האלה, לנוחיות החיפוש ולנוחיות ההצגה הויזואלית.
ניסוח צירי המפגש היה תהליך שכלל הרבה שרטוטים, קוים ומעגלים. אם אלו צירים, אז יש להם נקודות קצה, וכל אחד יכול למצוא את עצמו על נקודה בציר. האומנם? גילינו שקשה להגדיר מהן נקודות הקצה של כל תחום, וקשה עוד יותר למקם נקודות על הציר. לדוגמה, בנושא דתיים-חילוניים, אין הסכמה על כך, שאפשר למקם זרמים שונים ביהדות כנקודות על ציר. ויש גם דתות שונות בארץ, כך שלא הצלחנו לנסח את הנושא בשני קצוות עם רצף ביניהן.
יש גם נושאים כמו עולים וותיקים, למשל – מתי אדם נחשב ותיק? האם אפשר לשים נקודה כלשהי על הציר הזה בכלל?

בדקנו גם מעגלים, המשמשים הרבה פעמים להצגת נושאים של זהות ושייכות, אבל ויתרנו גם עליהם.החפיפות וההשקה בין מעגלים בהגדרת זהות של אדם בישראל, הופכים את צורת ההצגה הזו למורכבת מדי.
לכן החלטנו על רשימה פשוטה. 7 קטגוריות, כשבתוך כל קטגוריה יש רשימה של תת-נושאים, הגדרות של שייכות הקיימות בתחום זה. בחרנו להביא גם את הניסוח השגור של התחום, למשל גברים-נשים, מתוך תחושה שקל יהיה להזדהות עם הנושאים ולקשר אותם לזהות האישית. ליד כל נושא מובא גם ניסוח קצת יותר אקדמי, למשל מגדר. כדי לאפשר הקשר רחב.
אנו מקווים, שנושאים אלו ייצגו בצורה הברורה ביותר את מרכיבי הזהות של כל אחד ואחת, ואנו מקוים שההקשר לשאלת הזהות האישית תעזור להבין את המבנה הרב-תרבותי בחברה הישראלית, ותעורר רצון ללמוד יותר, וכמובן גם לעשות.
הנה הרשימה כפי שניסחנו אותה:
צירי המפגש של רב-תרבותיות
לאום / יהודים - ערבים
דת / דתיים - חילוניים
מגדר / נשים - גברים
עדות / אשכנזים-מזרחיים
עדות / עולים - ותיקים
סוציו אקונומי / עניים - עשירים
גיאוגרפי / מרכז - פריפריה
נושאים כלליים
רב-תרבותיות / פלורליזם
כלים לעבודה בחברה רב-תרבותית
המון שאלות חברתיות, תרבותיות, אתיות, אקדמיות וטכניות. ובטח עוד כמה נושאים ובעיות ששכחנו לציין. ובכל זאת האתר כבר בהליכים מתקדמים של בנייה, והוא יושק בקרוב!
 
 
קישורים בנושא רב-תרבותיות

מסיימת  כיתה יב' בארה"ב
נאום הפרידה של מצטיינת המחזור, אריקה גולדסון, בטקס סיום התיכון אי שם במדינת ניו-יורק:
"כשאעזוב את מערכת החינוך הממוסדת, האם אהיה מוצלחת או אבודה לתמיד? אני לא יודעת מה אני רוצה לעשות עם החיים שלי; אין לי שום נושאי עניין משלי משום שראיתי כל חומר לימוד כמשימה. הגעתי למצוינות בכל נושא לימודי רק לשם המצוינות, ולא לשם הלמידה. ולמען האמת, עכשיו אני מפחדת."
לצפייה בנאום והטקסט המלא מתורגם לעברית

המקור באנגלית, באתר של אריקה
 
מה יש ללמוד מאמהות מפלצות?
ספרה של תמר הגר "בכוונה תחילה" הוא פיסה אמיצה של כתיבה פמיניסטית, המתעקשת לראות בנשים העניות והפושעות אדם וסובייקט. היא מניחה שרצח ילדים בידי אם ענייה כמו גם דבקות של אם בקריירה אקדמית הם תוצרים של בחירה אישית ותולדה של כוחות חברתיים
להמשך קריאה
 
תשומת לב לגוף האישה ולקול הנשי במדינה - לקראת הבחירות בארה"ב
סרטון חדש של פרויקט אג'נדה ש"מיועד לכל הפוליטיקאים שמאמינים שלנשים אין אוטונומיה על גופן". 28 נשים שואלות את הפוליטיקאים שאלה אחת:
 "If you don't trust me with my body, why should I trust you with my country?"
להמשך קריאה
 

שתף